Яким має бути взуття при цукровому діабеті: основні вимоги
Ураження кровоносних судин у людей, які страждають на цукровий діабет, призводить до багатьох патологій. Серед них такі симптоми, як ушкодження шкіри, ураження судин, суглобів, кісток, м'яких тканин. Багато в чому полегшити стан, знизити ризик появи мікротравм та їх ускладнення допоможе спеціалізоване взуття для діабетиків.
Відмінні риси діабетичного взуття
Ортопедичне взуття при діабеті – спеціально розроблені моделі для патологічно змінених, деформованих стоп різного ступеня. Їхня конструкція відрізняється від звичайних виробів, адже тут важливу роль відіграють всі елементи – підошва, устілка, шви, матеріали. Виготовляти її можуть за готовими стандартними колодками або індивідуальними зліпками під пацієнта. Важливо, що такі черевики повинні сидіти на нозі вільно.
Ортопедичні моделі передбачають наявність ортопедичних устілок, які за потреби можна придбати окремо. Устілка діабетична має бути без каркаса, щоб максимально розвантажити проблемні зони стопи.
Матеріали для виготовлення таких моделей повинні бути тільки найвищої якості, мати повітропроникність, гіпоалергенність, антибактеріальні властивості. Традиційно найкращою вважається натуральна шкіра, яка адаптується, пристосовується до ноги. Для внутрішньої частини застосовують гігроскопічні матеріали, що справляються з вологою. Зрозуміло, вартість такої пари буде вищою через її якість, функціональність.
Категорія домашнього взуття для діабетиків також має бути спеціалізованою. Найчастіше це капці з м'якого матеріалу, що дають високий рівень комфорту, розслаблення ніг. Вони містять дихаючий шар, що амортизує, і гумову підошву. Домашні вироби при цукровому діабеті забезпечать підтримку опухлих стоп, зменшать набряк, додатково стимулюватимуть циркуляцію крові.
Основні вимоги до взуття
Ризик розвитку синдрому діабетичної стопи можна значно знизити, приділивши увагу вибору ортопедичної пари. Сучасне діабетичне взуття має наступні вимоги:
- Ригідна підошва – жорстка, не згинається.
- Піднятий носок – спеціальний профіль підошви дозволяє досягати природного перекочування стопи.
- Відсутність швів усередині черевиків, які б могли натирати, травмувати.
- Наявність додаткового внутрішнього об'єму для ортопедичної устілки, відрізу.
- Устілка – виробники пропонують два типи устілок: м'яка і плоска, що має пружність, або більш щільна для поздовжньої підтримки стопи, з плоскою частиною носка, підставкою під п'яту.
- М'який кант по верхньому краю над зоною п'яти.
- Регулювання фіксації – шнурки, липучки, ремені, що дозволяють підігнати виріб під індивідуальний об'єм, повноту.
Оскільки на босу ногу рідко хто ходить, увага шкарпетко-панчішним виробам. Вони повинні бути бавовняними, відповідати розміру, не мати тугої гумки, грубих швів. Багато виробників пропонують окремі діабетичні моделі.
Взуття при цукровому діабеті – різновиди
Залежно від способу експлуатації, призначення взуття для діабетичної стопи може бути кількох напрямків:
- лікувальне – використовується у післяопераційний період або при лікуванні виразок;
- поглиблені моделі – вони мають додаткову глибину в 1-2 см за шириною та довжиною, щоб помістити вставки, відрізи;
- модифіковане – виготовляється для деформованих стоп, забезпечує додаткову амортизацію, стабілізацію;
- вставки, відрізи – готуються на замовлення при важких випадках деформації.
Щоб пара довго зберігала свої корисні функції, властивості, слід належним чином її доглядати. Правила прості та зрозумілі – не прати в пральній машині, чистити після кожного разу, періодично обробляти кремами, просоченнями, спреями. Не забувайте щодня сушити устілки, вставки. Сушка допускається при кімнатній температурі (подалі від джерел тепла, сонячних променів).
Такі способи допоможуть уникнути руйнування виробів, змін форми. Пошкоджену, перекошену, стару пару носити не лише неможливо, а й заборонено.
Яку користь приносить ортопедичне взуття діабетикам?
Ортопедичне та діабетичне взуття – це гостра потреба. Хвороба провокує не просто деформацію, але також некроз тканин, що призводить до гангрени, подальшої ампутації кінцівки.
Ортопедичні моделі здатні забезпечити:
- рівномірний розподіл навантаження на стопу;
- зниження тиску на уражені ділянки;
- запобігання натиранню, мозолям, виразкам;
- покращення кровообігу;
- не допустить травмування стоп.
Правильно підібрані кросівки, сабо, черевики забезпечать повноцінний комфорт, вентиляцію ніг. Їх просто одягати та знімати, регулювати повноту, фіксацію.
Рекомендації щодо вибору
Обираючи діабетичне взуття, купувати його потрібно відповідально. Рекомендовано покладатися на поради лікаря, ортопеда, подолога. Але є й універсальні рекомендації:
- діабетичне взуття для жінок не повинно мати підборів або платформи;
- пріоритет – закриті моделі;
- краще взяти модель із липучками, шнурками, тобто можливістю регулювати фіксацію;
- купують лише відповідний розмір;
- довіряти надійним постачальникам, сертифікованим виробам.
Якісне діабетичне взуття для чоловіків, жінок за вигідними цінами доступне в каталозі магазину Omedica Health & Beauty. Усі моделі відповідають зазначеним вище вимогам, рекомендаціям лікарів.